Tisková zpráva Platit musí viníci 2.0
01. 09. 2020 / Leo Steiner
TZ: Leo Steiner: ze škod v ROP Severozápad nebyla vymožena ani koruna a úřednické strkání hlavy do písku trvá

(1. září 2020, Ústí nad Labem) Leo Steiner, který jako úředník veřejně rozkryl miliardové podvody v dotačním úřadu ROP Severozápad, dnes na tiskové konferenci upozornil, že stát a krajské samosprávy stále nedostatečně vymáhají škody způsobené při rozdělování dotací na severozápadu Čech. Alibisticky se státní aparát podle Steinera staví také k vyplácení dotací subjektům spojeným s premiérem Babišem.

Dotační expert Leo Steiner v posledních týdnech oslovil ministerstvo financí i Karlovarský a Ústecký kraj se žádostí o informace, jakým způsobem úřady vymáhají škody a kolik bylo po vinicích z organizované zločinecké skupiny vymoženo. „Z Ústeckého kraje jsem se ani po uplynutí zákonné lhůty zatím nedočkal odpovědi, proto jsem byl v souladu se zákonem nucen podat stížnost pro nečinnost. Z reakcí ministerstva financí i Karlovarského kraje vyplývá, že z miliardových škod způsobených v ROP Severozápad nebyla zpět vymožena ani koruna. Stát ani samosprávy škody nevymáhají v civilním řízení, na které je odkázal soud v jednom z předchozích rozhodnutí,“ vysvětlil Steiner s tím, že do blížících se trestních řízení v další části kauzy ROP Severozápad se ministerstvo financí i Karlovarský kraj přihlásí jako poškozené. „To ale nestačí. Je třeba škodu po vinících důkladně vymáhat i v případných civilních řízeních, což se doposud neuvěřitelně nestalo“, dodal Steiner.

Steiner se zabývá i dalšími případy machinací s evropskými dotacemi. Osobním emailem proto oslovil více jak tisíc úředníků, kteří jsou ve státní správě odpovědní za administraci a vyplácení dotací mimo jiné také firmám spojeným s premiérem Babišem.
I přes prokázaný střet zájmů premiérovy firmy stále profitují z dotací. Jejich vyplácení měli dávno zastavit úředníci, kteří ale namísto toho více či méně ochotně plní zadání Babišových lidí. Sami sebe tím úředníci vystavují riziku trestního stíhání, neb napomáhají jednání, jehož výsledkem jsou řádově vyšší škody než třeba právě v programu ROP Severozápad,“ vysvětlil Steiner s tím, že odpovědí se dočkal od přibližně 5 % oslovených zaměstnanců úřadů. Leo Steiner nedávno opustil post náměstka Státního fondu životního prostředí poté, co odmítl posvětit proplacení dotací premiérovým firmám.

Steinera se měl včera dočkat soudního rozhodnutí ve věci žaloby, kterou na něj podala společnost Krajská zdravotní. Soud byl pro nemoc advokáta Krajské zdravotní těsně před jednáním nakonec odročen na termín až po krajských volbách. „Třeba si tím v ústecké Krajské zdravotní konečně udělají čas, aby mi odpověděli na dotazy, které jsem jim už před dlouhou dobou posílal. Zatím mě podobně jako krajský úřad i v rozporu se zákonem úspěšně vymlčují,“ podotkl Steiner a dodal, že proti neposkytnutí informací ze strany krajského úřadu i jím založené akciovky spravující nemocnice se bude bránit právní cestou.   

arrow arrow
/