Tisková zpráva Platit musí viníci
09. 07. 2020 / Leo Steiner
Tisková zpráva

ROP Severozápad a střet zájmů premiéra: je nutné vymáhat miliardové škody a zabránit dalšímu systémovému zneužívání dotací na rozvoj

Ústí nad Labem, 9. července 2020 - Miliardové škody, které způsobila organizovaná zločinecká skupina při rozdělování dotací z operačního programu ROP Severozápad, musí dotčené kraje i stát vymáhat po vinících. A je třeba zastavit další systémové zneužívání dotací, jako se tomu děje v případě prokázaného střetu zájmů českého premiéra, uvedli dnes na tiskové konferenci v Ústí nad Labem dotační expert Leo Steiner a ředitel protikorupční organizace Transparency International David Ondráčka.

Vrchní státní zastupitelství v Praze podalo v červnu obžalobu na 27 osob, které se podílely na podvodném rozdělování dotací určených na rozvoj chudých regionů Ústeckého a Karlovarského kraje. Tehdejší hejtmani, regionální politici a úředníci jednali dle zadání místních kmotrů a dotace namísto skutečně potřebným projektům přidělovali tak, aby z toho ekonomický prospěch měly předem vybrané osoby a firmy.

„Byla to dvojitá krádež.Organizovaná zločinecká skupina si nejdříve přivlastnila 25 miliard, které měly pomoci zvednout životní úroveň místních obyvatel. Peníze pak investovala do předražených projektů, jejichž přínos pro strukturálně zaostalý severozápad Čech je minimální. Novák, Ježek, Vaňhová, Novotný a další tak okradli všechny obyvatele kraje nejen o peníze, ale taky o nejméně 8 let, kdy se měl kraj sebevědomě měnit z průmyslového regionu na centrum turistického ruchu a inovací,“  vysvětlil Leo Steiner, který jako úředník ROP Severozápad veřejně odkryl podvody v dotačním úřadě a poskytl cenné informace policejním vyšetřovatelům.

Steiner upozornil, že kraje i stát jednají velmi laxně, pokud jde o vymáhání škod způsobených korupčníky v ROP Severozápad. Karlovarský a Ústecký kraj a ministerstvo financí totiž již musely uhradit přes dvě miliardy korun, které jim jako tzv. plošnou korekci za systémové chyby v dotačních programech vyměřily kontrolní orgány EU.  

„Tu škodu mají platit viníci, nikoliv daňoví poplatníci,“ řekl Steiner, který už v roce 2013 vyvíjel společně s občanskou společností na kraje i ministerstvo tlak, aby se v soudním řízení o škodu přihlásily. Ty tak přes počáteční odmítavá stanoviska  učinili přesně v den začátku soudního jednání v jedné z větví složité kauzy. „Soud tehdy určil vymáhat škody v civilním řízení, jenže k tomu se od té doby nikdo neměl,“ komentoval nelogické chování vedení krajů a ministerstva dotační expert.

„Náklady za ten eurodotační mejdan nesmí hradit občané, takže jsem dopisem opět vyzval vedení krajů včetně všech zastupitelů a ministryni financí, aby v kauze ROP Severozápad vymáhali škodu po vinících,“ doplnil Steiner.

David Ondráčka, ředitel Transparency International, během tiskové konference v Ústí nad Labem uvedl: „Ústecký kraj přišel kvůli podvodům některých svých politiků a úředníků o miliardy, které měly být použity na lepší život a rozvoj infrastruktury. Není možné to zahrát do autu a škodu nevymáhat. Korupčníkům je potřeba sáhnout na majetek.“

Leo Steiner i David Ondráčka se shodli,že k systémovému zneužívání dotací dochází v ČR i nadále, a to v případě zemědělských subvencí, ze kterých má prokazatelně osobní prospěch premiér Andrej Babiš.
„Premiér má jasný střet zájmů, EU již přestala Babišovu Agrofertu vyplácet eurodotace. Jen v Česku instituce a justice zavírají před důkazy oči. Věc shazují ze stolu a dokonce ji nepustí ani k soudu,“ dodal David Ondráčka.

„Andrej Babiš dělá naší zemi ostudu, protože o jeho masivním střetu zájmů ví celá Evropa. To bude pěkně drahá ostuda,“ řekl Leo Steiner, podle kterého se škody plynoucí z neoprávněného čerpání a vyplácení dotací premiérovým firmám vyšplhají na 3,5 miliard korun.

„Pan premiér rád plamenně poukazuje na korupci v ROP Severozápad. Jenže jeho korupční mašina v mnohém předčí tu, kterou rozjeli Alexandr Novák a další kmotři ze severozápadu Čech. Nakonec ale vůbec nejde o Babiše. Mnohem smutnější jsou příběhy úředníků, kteří ohnou hřbet a jednají v rozporu se zákony i vlastním svědomím jen proto, že jim to nějaký politik nařídí. Takže předem děkuji všem, kteří se ve státních úřadech vzepřou takové zlovůli a ochrání náš stát před divokými nájezdníky,“ shrnul oba případy nesprávného nakládání s dotacemi Leo Steiner.


Podepsat požadavek Platit musí viníci je možné zde.


arrow arrow
/