Rozhovor ke kauze ROP Severozápad (Mf Dnes, 7. 3. 2016)
09. 03. 2016 / Leo Steiner
Kouda hrál 2. ligu zlodějin. Na hlavní kostlivce teprve dojde“Mladá fronta DNES | 7.3.2016  Autor: Jan Horák |  

Leo Steiner před čtyřmi lety upozornil na možnost korupce na dotačním úřadě, kde působil. Jak vnímá nynější soud s těmi, kteří ovlivňovali zakázky? Kdo další po Petru Kušnierzovi začne také mluvit a co všechno se ještě provalí?  

Minulý týden vyvrcholilo soudní líčení s bývalým vicehejtmanem Pavlem Koudou a lidmi kolem něj, kteří jsou obžalováni kvůli machinacím s dotacemi v dotačním programu Severozápad. Rozsudek padne za dva týdny. Kauzu bedlivě sleduje i Leo Steiner, který před čtyřmi lety jako tehdejší úředník dotačního úřadu Severozápad veřejně upozornil na systémové nedostatky v programu, jež umožňují manipulaci s projekty a korupci.  

„Dalo nám to všem důkaz, že se dá bojovat s ‚větrnými mlýny‘. Slepý to ovšem nevidí a ten, kdo jedná ve jménu ‚lež a nenávist zvítězí‘, se hloupě vymlouvá. Vzalo mi to mnohé, ale zadarmo není nic a tohle mi za to stálo,“ hodnotí své tehdejší jednání v rozhovoru pro MF DNES Steiner.  

* Požádám vás o zpětný pohled na vaše jednání. Formuloval byste dnes vaše tehdejší postřehy jinak, nebo i při dnešním pohledu jste tenkrát vše popsal tak, jak jste doopravdy chtěl?  
Již před čtyřmi lety jsem říkal, že bych se chtěl mýlit. Nemýlil jsem se. Mám obavy, aby – až se provalí celá „ROP žumpa“ – lidé nezlomili hůl nad demokracií, nerezignovali či nezačali hledat spasitele. Spasení hledejme v sobě, my všichni musíme přiznat chybu, špínu uklidit a již nepřipustit, abychom ji opakovali. Jen blbec opakuje chyby.  

* Mohl byste připomenout základní mechanismus, jak se s dotacemi podle vás manipulovalo?  
Dotace je politická korupce, která se v případě ROP utrhla ze řetězu. Byl to promyšlený podvod od A až po Z. Kmotromafiáni dělali „pouze“ to, co jinde bylo běžné a procházelo, jako je například fond hejtmanky či veřejné zakázky. Kdyby se nejednalo o evropské peníze, nevzbudila se policie, média a dílem společnost, tak se vše zamete a vesele se jede dál. Podstatou dotací by měla být poctivá soutěž projektů. Zde v regionu to byla soutěž svalů kmotromafiánů, a jelikož kořisti bylo hodně, tak nahlas mlaskali a vesele spolupracovali bez rozdílu stranických či firemních dresů.  

* Za své jednání jste si vysloužil několik trestních oznámení. Jak je policie vypořádala?  
Podat vysvětlení na policii jsem byl pouze u oznámení pana Housky (někdejší partner hejtmanky Jany Vaňhové, v listopadu 2013 byl zavražděn – pozn. red.) a stejně jako ostatní trestní oznámení i toto bylo odloženo. Prostě klasická mafiánská metoda – získej, zastraš, znevěrohodni, na konci zlikviduj.  

* Co bylo hlavním faktorem, který podle vás umožnil provádět machinace v ROP Severozápad?  
Přestaly fungovat základní filtry demokracie a akvárko regionu se neuvěřitelně zakalilo. Přestaly fungovat orgány činné v trestním řízení, dílem i média, veřejná správa, demokratické volby a občanská společnost. Rovněž se posunulo naše svědomí. Kdo nekrade, okrádá rodinu, stejně to nemá cenu, je to boj s větrnými mlýny... My ovšem nemáme odpovědnost pouze za sebe, ale i za budoucí generace. Bohužel se stáváme většími a většími sobci.  

* Jaký podíl má podle vás na machinacích tehdejší předseda řídicího výboru Jiří Šulc, samotný řídicí výbor a monitorovací výbor dotačního úřadu? Kdo nejvíc selhal?  
Pan Šulc byl podle mne jednou z největších hlav chobotnice. Ve výborech byly pouze menší hlavy nebo hlavy trpící slepotou a možná odvahou.  

* ROP Severozápad po vašem veřejném vystoupení změnil pravidla hodnocení dotací tak, aby možnost machinací minimalizoval. Vnímáte opatření jako dostatečná a myslíte, že se situace zlepšila?  
Nejenom že souhlasím, ale i děkuji všem zainteresovaným. Jen je škoda, že heslo ROP Severozápad „Vize přestane být snem“ má tak trpkou příchuť a účet byl tak velký. Věřím, že ovšem tuto zkušenost využijeme a jako blbci, kteří chyby opakují, se už chovat nebudeme.  

* Jak si vysvětlujete, že nedávno v kauze kolem vicehejtmana Koudy začal bývalý ředitel dotačního úřadu Petr Kušnierz mluvit?  
U Kušnierze zafungoval pud sebezáchovy, stejně jako zafunguje nyní u Vaňhové, Fišery, Novotného či Pánika (bývalí členové řídicího výboru – pozn. red.) nebo zatím neznámých podnikatelů či úředníků.  

* Jako hlavní osoby, které měly na přidělování dotací vliv, označil Kušnierz podnikatele Daniela Ježka, Patrika Oulického a Alexandra Nováka. Koresponduje to s tím, jak jste situaci vnímal vy?  
Ano, trefa do černého. Jenom se neuvěřitelně zapomíná na tu karlovarskou část chobotnice.  

* Pravdou je, že pan Kušnierz přiznal, že sice docházelo k ovlivňování rozdělování dotací, ale že vše probíhalo na bázi rad, konzultací a že u toho nedocházelo k porušování zákona. Vy tedy tento pohled nesdílíte?  
Zcela neznalý uvěří, znalý se usměje.  

* Myslíte si, že výpověď Kušnierze může a hlavně má vést k dalšímu policejnímu vyšetřování?  
Je již nyní veřejným tajemstvím, že se stavidla provalila a další vyšetřování již není založeno pouze na výpovědích pana Kušnierze. Sice po čtyřech letech a leckdy z pudu sebezáchovy se další postupně rozpovídají a vytáhnou ze skříně kostlivce. Ti největší kostlivci, jako jsou například investice do neskutečně předražených silnic nebo třeba z jiného soudku promrhaných 15 ekomiliard, to stále čeká na vyšetření.  

* Máte za to, že skupina kolem vicehejtmana Koudy se dostala k soudu i díky vašemu veřejnému vystoupení před čtyřmi lety?  
Dílem ano. Vždyť mé trestní oznámení na 42milionový podvodný projekt propagace rekultivovaných výsypek, který měl financovat kampaň spolupracujících politických stran, je předmětem tohoto soudu. Smutné je, že ani po čtyřech letech 28 krajských zastupitelů nepřiznalo chybu, že my všichni jsme tento podvod zaplatili 24 miliony, jelikož Evropská unie to odmítla proplatit. Přestože v době hlasování věděli, že tato zakázka více než smrdí. Ve jménu hesla zatloukat, zatloukat, zatloukat.  

* Kdo je podle vás hlavním aktérem probíhající soudní kauzy? Je jím skutečně Pavel Kouda, nebo někdo jiný z obžalovaných?  
Pan Kouda nepatřil mezi top kmotromafiány eurotunelu ROP, on se pohyboval pouze v řádech milionů. Pravdou je, že v této druhé lize zlodějin hrál významnou roli.  

* Sledoval jste vůbec hlavní líčení a co na jeho průběh říkáte?  
Soudní síň jsem na žádost advokátů obžalovaných a soudkyně musel opustit, takže jsem kauzu sledoval pouze z médií. Pravdou je, že se rozehrál zajímavý příběh, o kterém jsem nyní přesvědčen, že bude teprve předehrou. Otázkou je, zda nás tento hororový příběh poučí, nebo naopak zastraší.  

* A řekl byste, že tento proces do budoucna bude dostatečným varováním pro všechny, kteří by chtěli dotace zneužívat?  
Jsem přesvědčený, že ani čtenář tohoto rozhovoru si to nemyslí. Signály z podsvětí jsou, že dnešní parta je sice opatrnější, ale rovněž levnější. Jde pouze o to, aby správně fungovaly ty filtry demokracie.  

* Když sledujete průběh soudního líčení, očekáváte, že padnou odsuzující rozsudky?  
Samozřejmě, to ani nelze jinak. Když to řeknu lidově, je tam nabito. Pravda je, že návrhy trestů od státního zástupce mě trochu zaskočily. Nerozumím, proč je třeba u toho právníka (bývalý právník dotačního úřadu Jan Martinovský, který je také mezi obžalovanými – pozn. red.) návrh osvobodit, nebo pět let vězení. Nebo u jiných obžalovaných jsou navržené jen podmínky. Pokud by byly uloženy nižší tresty, tak by to bylo fiasko. Ale třeba návrh šest let pro pana Koudu je asi odpovídající. Soudí to paní Elsnicová, ta se dovede vyjádřit svobodně a nemusí dát na návrh státního zástupce. Takže uvidíme.  

U Kušnierze zafungoval pud sebezáchovy, stejně nyní zafunguje u Vaňhové, Fišery, Novotného, Pánika či zatím neznámých podnikatelů či úředníků.  

Foto autor| Foto: K. Pešek  
O autorovi| Jan Horák, redaktor MF DNES  

arrow arrow
/